ZPĚT


Thajsko: 130 mrtvých při boji armády s muslimy

BANGKOK, 28.4.2004 - Nejméně 130 lidí zahynulo při středečních útocích muslimských teroristů a následných bojích na jihu Thajska. Teroristé se snažili ve skladech získat zbraně. Do oblasti byly narychlo staženy speciální jednotky armády a policie.

FOTOGALERIE: KLIKNĚTE ZDE

Nejméně 30 muslimských útočníků bylo podle nových zpráv zabito při přestřelce s příslušníky bezpečnostních sil u mešity u města Pattání.

Ranní útok

Celkem bylo napadeno 15 skladů. Úřady nejdříve ohlásily, že při střetech zemřelo 93 mladých radikálů a 5 vojáků - dalších 16 je zraněno.

Akce přitom spustil útok na policejní stanici v půl šesté ráno tamního času v provincii Pattání, kde byly zabity desítky agresorů. K obdobným operacím došlo také v provinciích Jalá a Songkhla.

Podle Búmjasita Suvanarata, guvernéra provincie Jalá, ležící asi 1300 kilometrů jižně od Bangkoku, muslimové napadali koordinovaně vedle policejních stanic také vládní úřadovny a stanice vesnické domobrany.

Problematický jih

Násilí eskaluje v oblasti již čtyři měsíce. Tři nejjižnější thajské provincie jsou dějištěm vlny střílení, bombových útoků a žhářství. Zničeno bylo už několik desítek budov, zemřelo téměř 200 osob.

Pozorovatelé upozorňují, že lokalita je možnou rozbuškou násilí i zdrojem sil pro al-Kajdá. Thajské úřady se totiž snaží udržet jih země sekulární, zatímco místní muslimové usilují o ostržení oblati od Thajska, zavedení práva Šáríja a islamizaci oblasti. Budhisté, představující velkou část obyvatelstva jihu a drtivou většinu obyvatel Thajska, jsou podle Koránu tzv. Kafři. Ti mají, jak říká Korán, buď konvertovat k islámu a nebo být zabiti.

Novinky, ČTK, DPA, CNN